Založit webové stránky nebo eShop

Zulb

Rodák z obce Zulb ve Slupi

Dne 6. 11. 2011 navštívil již po několikáté naší obec, bývalý rodák pan Friedrich Grüssinger, který se narodil v tehdejší obci Zulb, roku 1933 a nyní žije v Německu. Byl ubytován u pana Ing. Lišky. Mluví především německy  ale sem tam utrousí i nějaké české slovíčko. Zajímavostí je, že ve svém pase má jako místo narození uvedeno Zulb. Pan Friedrich již špatně slyší ale na to, že mu je 78 let, je stále vitální. Rád vzpomíná na svá dětská léta, která zde prožil, pamatuje si všechny detaily o obci a dokonce si i přesně pamatuje, v kterém domě, kdo dříve bydlel. On sám bydlel v domě číslo 143, který již dnes nestojí, nicméně si jej můžeme připomenout dobovou kresbou, na které je jeho dům vyobrazen:
 (kresba: archiv Ing. Lišky)
 
Dům stával u hlavní silnice, na pravé straně směrem na Jaroslavice, mezi domem čp. 138 a čp. 148. Byla to kovárna, kterou provozoval jeho otec.  
 
Jeho děda měl též kovárnu, která dnes již nestojí ale je zachycena na staré fotografii.
(fotografie: publikace Jaroslavský region, F.V.Peřinka 1905)
 
Kovárna stála v místech dnešní autobusové zastávky.
Ke konci našeho setkání jsem jej pozval do vinného sklepa, ve kterém již jako dítě jednou byl. Všechno tam poznával a řekl nám pár informací o Johannu Gallovi, který tehdy sklep vlastnil. Se sklenkou dobrého vína jsme ještě krátce zavzpomínali, potom foto na památku a po krátkém povídání o sklepní uličce jsme se rozloučili.
 
Sklepní ulička, tak jak si ji pamatuje pan Grüssinger.
(kresba: archiv Ing. Lišky)
 
Friedrich Grüssinger, narozen 20. 7. 1933, v obci Zulb čp. 143
 
 
Domovní adresář tehdejší německé obce Zulb v roce 1945
 
1 Berger Andreas
2 Hadry Marie
3 Baar Martin
4 Muck Theodor
5 Steiner Lambert
6 Bauer Agnes
7 Hofer Ignaz
8 Auer Josef
9 Auer Johann
10 Bauer Karl
11 Niederführ Anton
12 Reif Ludwig
13 Bauer Rudolf
14 Greger Anton
15 Jordan Josef
16 Baar Vinzenz
17 Novak Raimund
18 Knaus Dr. 
19 Sauer Johann
20 Bauer Josef
21 Knaus Ludwig
22 Schwarz Marie
23 Haschka Johann
24 Schwarz Karl
25 Neuwirth Johann
26 Koblenz Stefan
27 Hotzy Franz
28 Lang Johann
29 Schatzinger Raimund
30 Zwick Adolf
31 Grüssinger Felix
32 Witzmann Eduard
33 Nebemführ Johann
34 Nebenführ Johann sen.
35 Lang Rupert
36 Lang Anton
37 Lang Gallus
38 Staffel Gottfried
39 Müllner Richard
40 Ziegler Anton
41 Niederführ Albin
42 Lang Karl
43 Holly Johann
44 Titz Ludwig
45 Polster Stefan
46 Lang Karl
47 Nebenführ Rosina
48 Mauthner Anna-Marie
49 Hadry Johann
50 Winkelbauer Fritz
51 Titz Johann u. Marie
52 Knaus Franz
53 Witzmann Franz
54 Eller Karl
55 Nebenführ Bernhard
56 Mauthner Anton
57 Bauer Stefan
58 Lang Leo
59 Lang Josef
60 Proschinger Marie
61 Knaus Andreas
62 Steiner Rudolf
63 Schatzinger Albin
64 Bauer Franz
65 Lang Andreas
66 Unger Julie
67 Zankl Rudolf
68 Erdler Franz
69 Kornherr Anton
70 Gall Johann
71 Schmid Rudolf
72 Baar Engelbert
73 Steiner Eduard
74 Schwarz Anton
75 Reiser Karl
76 Lang Thomas
77 Steiner Karl
78 Muhr Johann
79 Hermann Ludwig
80 Schnattinger Josef
81 Gutshof Graf Spee (Herrschaftshaus)
82 Wuchty Josef
83 Bauer Marie
84 Rathaus
85 Wollner Anton
86 Kornherr Andreas
87 Schnattinger Franz
88 Auer Franz
89 Keimel Adolf
90 Jordan Raimund
91 Muck Johann
92 Grüssinger Rupert
93 Reiser Ludwig
94 Müller Fritz, (Mühle)
95 Wollner Rudolf
96 Maderner Vinzenz
97 Lang Viktor
98 Haschka Ludwig
99 Hofer Frz., Knaus
100 Drach Franz
101 Schmid Adolf (Schule)
102 Walla Anton (Pfarrei)
103 Schaden Karl
104 Unger Valentin
105 Forster Johann
106 Zankl Stefan, Schaden
107 Kipfel Martin
108 Krappel Josef
109 Lang Marie
110 Schatzinger Adolf
111 Watzal Rosa
112 Wild Josef
113 Ristl Julius
114 Wild Andreas
115 Zwick Ludwig
116 Witzmann Andreas
117 Weber Rudolf
118 Reif Elisabeth
119 Geppert Albin
120 Knaus Karl
121 Reiser Johann
122 Hotzy Raimund
123 Hotzy Karl
124 Adenböck Johann
125 Nothard Johann
126 Griebler Friedrich
127 Schüßler Johann
128 Schwarz Ludwig
129 Niederführ Gottfried
130 Niederführ Rosa
131 Adenböck Franz
132 Jordan Karl
133 Ingerl, Krappel, Fried
134 Krappel Franz, Schwarz Karl
135 Kreppenhofer Andreas
136 Erdler Marie
137 Niederführ Heinrich
138 Steiner Fritz
139 Schmid Rupert
140 Materner Katharina
141 Weiß Maria
142 Baar Martin
143 Ristl, Grüssinger
144 Juratschka Josefine
145 Nothard Gottfried
146 Knaus Theresia
147 Mühlberger Josef
148 Grüssinger Ignaz
149 Knaus Ferdinand
150 Schüssler Franziska
151 Polster Vinzenz
152 Knaus Franz
153 Nebenführ Stefan
154 Titz Ludwig
155 Kreppenhofer Ludwig
156 Lang Angela
157 Nebenführ Agnes
158 Titz Ignaz
159 Knaus Karl
160 Kruspel Josef
161 Gassinger, Novak
162 Lang Johann
163 Kreppenhofer Johann
164 Lang Marie
165 Pettermann Paula
166 (Glaser) Fellinger Georg
167 Walloner Valentin
168 Haupt Franz
169 Fried Johann
170 Nebenführ Karl
171 Kreppenhofer Katharina
172 Gutschy Ignaz
173 Riedl Gottfried
174 Staffel Anton (Gemeinde- Halterhaus)
175 Nebenführ Josef
176 Forster Ernst
177 Winkelbauer Katharina
178 Hoffelner Lambert
179 Hotzy Thomas
180 Titz Marie
181 Drach Agnes
182 Baumgartner Franz
183 Niederführ Georg
184 Ziegler Konrad
185 Vogel Franz
186 Steiner Karl
187 Hoffelner Franz
188 Haschka, Jaborek
189 Greger Franz
190 Adenbeck Anton
191 Zibuschka Josef
192 Müller, Haschka, Heinzler
193 Reif Rudolf
194 Mader Marie
195 Bauer Franz
196 Knaus Johann
197 Lang Karl
198 (Eller Eduard), Schwarz Richard
199 Adenböck Vinzenz
200 Vogel Rudolf
201 Auer Lambert
202 Bauer Anton
203 Schmid Ambros
204 Polster Katharina
205 Schatzinger Andreas
206 Fellinger Josef
207 Berger Franz
208 Schwarz Richard
209 Niederführ Josef
210 Hoffelner Karl
211 Honemann Stefan
212 Loidold Karl
213 Knaus Johann
214 Adenböck Mathias
215 Auer Rosa
216 Fried Franz
217 Nebenführ Anton
218 Lappel Adolf
219 Wollner Josef
220 Ziegler Friedrich
221 Kreppenhofer Johann
222 Lantzberg Katharina
223 Künstler Johann
224 Schwarz Karl
225 Tosch Agnes
226 Schneider Ludwig
227 Schaden Josef
228 Knaus Josef
229 Knaus Cyril
230 Walloner Vinzenz
231 Adenböck Vinzenz
233 Lang Ernst
234 Schmid Franz
235 Schwarz Richard
236 Hotzy Hedwig u. Andreas
237 Kreppenhofer Marie
238 Wasserbauer Franz
239 Eller Franz
2240 Binder Franz
241 Lang Josef
241a Kreppenhofer Rudolf
242 Knaus Johann
243 Lang Karl
244 Buchinger Theresia
245 Schmied Stefan
246 Nebenführ Vinzenz
247 Schaden Franz
248 Lang Josef
249 Unger Theodor
250 Wollner Theresia
251 Mach Anton
252 Pöllinger Johann
253 Koudela Ferdinand
254 Schatzinger Johann
255 Nebenführ Karl
256 Kahl Marie
257 Dietl Adalbert
258 Mauthner Thomas
259 Riegler Ludwig
260 Mauthner Andreas
261 Niederführ Marie
262 Lang Lambert
263 Staffel Thomas
264 Wollner Adalbert
265 Hoffelner Karl
266 Schneider Marie
267 Zankl Marie, Sehon Ferdinand
268 Witzmann Thomas
269 Staffel Theresia
270 Witzmann Johann
271 Lappel Johann
272 Watzal Rosa
273 Eller Karl
274 Wuchty Gottfried
275 Niederführ Marie
276 Mühlberger Ludwig
277 Hotzy Friedrich
278 Baumgartner Katharina
279 Muck Anton
280 Tretter Theresia
281 Kreppenhofer Johann
282 Hübl Fr., Eller M.
283 Adenböck Johann
284 Loidold Franz
285 Nebenführ Rupert
286 Lang Ignaz
287 Milchgenossenschaft
288 Winkelbauer Ferdinand
289 Grüssinger Vinzenz
280 Grüssinger Karl
291 Nebenführ Johann
292 Hübl Engelbert
293 Kruspel Karl
294 Jordan Karl
295 Adenböck Johann
296 Schneider Johann
297 Eller Karl
298 Hotzy Johann
299 Krappel Karl
300 Krappel Anton
301 Hübl Fritz
302 Mörth Josef
303 Weiß Karl
304 Eller Johann
305 Witzman Stefan
306 Wild Rudolf
307 Sehon Josef
308 Polster Thomas
309 Mauthner Johann
310 Zwick Anton
311 Isolierhaus (Friedhof)
312 Bauer Karl
313 Schatzinger Rudolf
314 Berger Thomas
315 Witzmann Franz
316 Bernhard Theodor
317 Grüssinger Pavlik
318 Polster Johann
319 Lang Andreas
320 Nebenführ Josef
321 Mauthner Stefan
322 Auer Josef
323 Lang Johann
324 Tretter Johann
325 Nebenführ Martin
326 Schreivogel Johann
327 Nebenführ Karl
328 Obermahr Elisabeth
329 Wollner Rudolf
330 Staffel Agnes
331 Wollner Karl
332 Schmied Karl.
 
Mapa obce se jmény a domovními čísly z roku 1945
 

Domovní adresář tehdejší německé obce Zulb v roce 1829

1a Reiser Theresia
1b Auer Appolonia
1c Muck Johann
2 Hadry Simon
3 Steiner Johann
4 Zwick Thomas
5 Schmid Franz
6 Zwick Jakob
7 Ziegler Mathias
8 Adenbeck Leopold
9 Wasserbauer Lorenz
10 Bauer Martin
11 Niederführ Anton
12 Schmid Sebastian
13 Gotz Johann
14 Greger Franz
15 Jordan Karl
16 Ellinger Jakob
17 Gürtelschmid Math.
18 Stolwa Hermann
19 Sauer Johann
20 Brunner Sebastian
21 Knaus Philipp
22 Schaschofsky Theresia
23 Holly Georg
24 Wasserbauer Florian
25 Neuhold Johann
26 Kreppenhofwer Johann
27 Müllner Martin 
27b Nebenführ Theresia
28 Wagner Johann
29 Fried Kaspar
30a Seidl Martin
30b Bingel Johann
31a Steiner Franz
32a Jordan Thomas 
32b Mühlberger Ignaz
32c Muck Jakob
33 Nebenführ Josef
34 Schneider Martin
35a Neuhold Josef
36a Bötschinger Sebastian
36b Schatzinger Simon
37a Kipfel Franz
37b Ruis Josef
38 Schmid Johann
39a Steiner Johann 
39b Hoffelner Ludmilla
40 Janitschek Wenzel
41a Müllner Georg
42b Pascher Anton
42 Steiner Mathias
43 Obermahr Johann
44a Zwick Johann
44b Steiner Eva
45a Kremser Joseph
45b Hartung Martin
46a Potansky Mathias
46b Freysinger Katharina
47 Nebenführ Witwe
48 Mauthner Jakob
49 Gallent Ferdinand (1861 Josef, als Vormund für Mathias Wollner)
50 Lang Anton
51 Polster Lorenz
52 Staffel Johann
53 Hoffelner Franz
54a Hengl Johann
54b Hadry Ferdinand
55 Vogel Mathias
57 Henzler Joseph
58 Bauer Leopold
59 Pantzer Lorenz
60a Friedmacher Johann
61a Drach Wenzel
61b Schatzinger Jakob
62 Bittler Thomas
63a Ziegler Florian
63b Wingelbauer Wtwe
64 Gallent Wtwe
65 Lang Melchior
66 Reiser Andreas
67 Porsch Augustin
68a Adenbeck Georg
68b Gassinger Wenzel
69 Pöllinger Georg
70 Wingelbauer Jakob
71 Reiner Johann
72 Mahrhofer Karl
73 Brunner Joseph
74 Schwarz Joseph
75 Zwick Johann
76 Hotzy Mathias
77 Ellinger Vinzenz
78 Bauer Jakob
79 Neuwirth Jakob
80 Schnattinger Joseph
81 Philipsky Johann, Polster Johann, Jager El.
82 Wuchty Johann
83 Muck Simon
84 Nebenführ Anton
84a Knaus Wtwe
84c Wasserbauer Joseph
85 Schmid Sebastian
86 Friemacher Ignaz
87 Gürtelschmid Jakob
88 Auer Andreas
89 Schmid Ferdinand
90 Wasserbauer Jakob
91 Lahner JJohann
92 Uhlirz Joseph
93 Back Johann
94 Holly Mathäus, Müller
95 Wagner Leopold
96a Adenböck Franz
96b Kittner Jakob
97 Adenbeck Elisabeth
98 Erdler Theresia
99 Schachinger Anton
100 Schneider Florian
101 Pawlisch Mathäus
102 Penias Anton, Lokal (36), Miksch Dominik, Coop.
103 Reif Michael
104 Loidold Ferdinand
105 Niederführ Thomas
106 Walloner Simon
107 Wollner Peter
108 Krappel Anton
109 Nothard Franz
110 Hengl Andreas
111 Ziegelmeister Andreas
112 Teuschl Michael
113 Hudertschek Thomas
114 Lang Mathias
115 Schatzinger Lorenz
116 Witzmann Anton
117 Honemann Franz
118 Mahr Johann
 
TOPlist